Na začiatku by sme si mali povedať, prečo je hudba počas Vášho svadobného dňa dôležitá a prečo výberu prvého spoločného tanca, DJ, kapely alebo hudobného sprievodu na obrad treba venovať dostatočné množstvo času. Hudbou dokážete podporiť to, čo chcete, aby ste v danom okamžiku prežívali. Ak chcete hostí dojať, zvolíte jemné a romantické melódie.Ak zabaviť, tak siahnete po niečom netypickom. Hudbou sa prezentujete a môže o Vás veľa vypovedať a ukázať Vašu osobnosť.

Myslím, že základným rozhodnutím, ktoré musíte urobiť je, či vsadíte na klasiku alebo budete odvážnejší a prekvapíte. V našich končinách sú tradície okolo svadby stále veľmi silné, ale ľudia radi inovujú a spájajú staré s novým a myslím, že výsledok vie byť veľmi dobrý. Ale nezabúdajte na to, že ide o Vás a Váš deň a preto by mal odzrkadľovať to akí ste.

POCHOD

Moment, kedy začne nevesta kráčať uličkou k svojmu vyvolenému je snáď najočakávanejšou chvíľou celej svadby. Väčšina hostí Vás vtedy vidí prvýkrát a emócie rodiny a blízkych sú ako na ihlách. Kde-tu človek vyroní slzu aj bez toho, aby ho v dojatí podporila aj nejaká pieseň. Ale samozrejme, hudobný sprievod pri tomto okamžiku chýbať nemôže. Pre dotvorenie atmosféry Vám ponúknem playlist spomínaných piesní.

Najhranejšími skladbami sú Mendelssohnov svadobný pochod, Wagnerov svadobný pochod známy aj ako Here Comes the Bride a Pachelbelov kánon. Tieto tri klasické skladby si vyslúžili miesto pri nejednom svadobnom obrade. Isto ich všetky poznáte a vybrať si ten pravý treba nechať na dojmy a sny a na Vašu predstavivosť. Pri, ktorej z piesní sa vidíte kráčať uličkou k oltáru vy? 🙂

PRVÝ SPOLOČNÝ TANEC

Ďaľšie dôležité rozhodnutie. Prvý tanec môže a nemusí mať pre Vás veľký význam. Záleží to samozrejme na Vašej povahe. Pre niekoho je to iba formalita, zvyk a preto výberu pesničky nepotrebuje venovať extra čas. Ale upozorňujem, že aj v takomto prípade je dobré porozmýšľať nad tým, čo bude znieť v tomto okamihu. Predsalen je pravdepodobné, že sa Vaša svadba zaznamenáva na videu a teda to čo bude hrať Vám ostane ako pamiatka na tento deň. Druhá vec je, že ak sa aj Vy osobne veľmi na ten okamih netešíte, určite sa naň tešia Vaši dojatí rodičia, kamarátky, ktoré si Vás natočia na mobil a „postnú“ to na Instagrame, či Facebooku a vlastne aj všetci hostia, lebo je to také fajn zborovo si vzdychnúť: „Ách, ako im to pristane!“

Ak nie ste veľmi romantický typ, poraďte sa o piesni, ktorá Vám bude hrať k prvému tancu s niekým, o kom viete a komu veríte, že Vám vie zvoliť niečo šité ako na mieru. Ak si s tým neviete rady, vypočujte si môj „rebríček“ piesní, ktoré sú na túto príležitosť ako vyšité.

O niečo jednoduchšie to máte Vy, romantické duše, ktoré pravdepodobne nad svojou piesňou veľa rozmýšľať nemusíte, lebo už ten „svoj song“ máte roky-rokúce alebo naopak, rozmýšľate nad tým možno až priveľa, lebo sa neviete rozhodnúť. 

Pokiaľ patríte do prvej skupiny – je skvelé mať svoju pieseň a použiť ju na túto príležitosť, ALE pozor. Anglické piesne a texty vedia byť veľmi zradné. Romanticky znejúca melódia ešte neznamená, že je to pieseň vhodná udalosti akou je svadba. Ak máte pieseň vybratú, prečítajte si text a jeho preklad. Môže Vás prekvapiť, že niečo čo máte dlho napočúvané, nemusí byť práve piesňou oslavujúcou lásku dvoch ľudí, ale pokojne to môže byť aj pieseň o rozchode, podvode alebo nešťastnej láske. Možno si poviete, ber to čert, komu na tom záleží? Ale verte mi, keď človek pozná jazyk a započúva sa do toho ako tancujete a v pozadí znejú slová “ Story of my life, searching fort the right, but he keeps avioding me…“ (Rihanna – Unfaithful), tak mu to bude prinajmenšom divné.

Ak patríte do druhej skupiny, a neviete sa za ten svet rozhodnúť, nechajte si opäť poradiť. Sadnite si nad to s partnerom a opäť venujte nejaký čas preskúmaniu obsahu piesní a vyberte si tú, ktorá Vás najviac charakterizuje a možno hovorí práve Váš príbeh.

A ešte ostáva spomenúť jednu kategóriu, čím ďalej tím populárnejšiu aj u nás, a to je prvý manželský tanec s prekvapením. Ak to odzrkadľuje Vašu povahu, prečo pri prvom tanci ostať len pri prešľapovaní z nohy na nohu alebo valčíku? Odviažte sa a pokojne zatancujte na niečo čo má „grády“. Dnes už naozaj nie je problém zohnať si lektora, ktorý Vám pomôže s celou choreografiu a oživí Váš svadobný program. My vieme odporučiť hneď niekoľkých, tak neváhajte a pozrite si čo Vám vedia ponúknuť.

To je na dnes všetko. Vyčerpávajúci článok, ktorý Vám ale verím priniesol akú takú inšpiráciu a pomohol sa rozhodnúť, ak ste ešte hudbu na obrad, či hostinu neriešili. Budem rada, keď mi necháte spätnú väzbu, ako sa Vám článok páčil a teším sa na Vás opäť čoskoro.